ÚvodSpeciální zařízení → Dynamické manipulátory

Dynamický manipulátor HW1E

Dynamický manipulátor HW1E byl vyvinut pro rotační výklopníky vagonů k zachycení a zastavení vjíždějících naplněných vagonů, jejich ustavení a po jejich vyklopení k jejich následnému vysunutí. Důležitou podmínkou je dodržení stanovené rychlosti vjíždějících vagonů, kterou může zaručit např. lanové posunovací zařízení před výklopníkem.

Základní popis

Hlavními skladebnými prvky dynamického manipulátoru jsou posunovací vozík, elektrický aktuátor s pístem, vnitřní kolejničky, kulisy a rozdělovač s řídícím systémem.

Posunovací vozík HW1E vychází z konstrukce zařízení LTV-PV a je doplněn o čidla snímající najetí dvojkolí vagonu na zadní tlačná ramena vozíku. Přední válečky vozíku brzdí vtlačený vagon (nebo dvojici vagonů), který je rameny zachycen a následně ustaven vozíkem v určeném místě. Po obrátce bubnu výklopníku s vagonem, jeho vysypání a otočení do původní polohy dochází k dynamickému vysunutí vagonu. Jakmile zařízení HW1E s vagonem dosáhne konce své pojezdové dráhy, najede na kulisy a zasune všechny tlačné kladky, takže kola vagonu mohou volně projíždět a vagon opustí výklopník.

Technický popis

Základním prvkem tohoto systému je elektrický aktuátor jako akční člen vytvářející tlačnou nebo tažnou sílu vůči vztažnému bodu. Princip aktuátoru vychází z převodu rotačního pohybu na lineární. Píst aktuátoru je schopen kroku až 1750 mm.

Motor, jeho brzdící síla, rychlost vysouvání pístu (vozíku) je řízeno řídicím systémem. Frekvenční měnič umožňuje výběr z různých režimů provozu a je schopen s elektromotorem zajistit potřebné zrychlení posunovacího vozíku. Během brzdění pracuje elektro-dynamická brzda EDB, která získanou el. energii přemění v tepelnou. Poloha vozíku je v každém okamžiku detekována enkodérem umístěném na zadním válci elektromotoru a jeho nadřazený řídící systém spolupracuje s lanovými posunovacími zařízeními před výklopníkem.

Schéma zachycení dvojkolí vagonu vozíkem HW1E Vizualizace dynamického manipulátoru HW1E Vizualizace dynamického manipulátoru HW1E

stáhnout typový list »
vyplnit dotazník pro konkrétní specifikaci zařízení »